Eaton E49G31DP3
SKU: CS4871615MPN: E49G31DP3UPC/EAN: 786685102092
Eaton E49 mini metal limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E49 mini metal limit switch, Adj. Rod Lever, Head and Body: Zinc Alloy, Terminal Cover: ABS Plastic enclosure, 5A max AC, 5A max DC, 1NO-1NC, 5A at 250V, 5A at 30Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 5A at 250Vac, 5A at 30Vdc |
| Enclosure Material | Terminal cover: ABS plastic Head and body: zinc alloy |
| Environmental Rating | IP65 |
| Maximum Ac Current | 5 A |
| Maximum Dc Current | 5 A |
| Operating Temperature Max | 149 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 23 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Adjustable rod lever |
Specifications
| SKU | CS4871615 |
|---|---|
| MPN | E49G31DP3 |
| UPC/EAN | 786685102092 |










