Eaton E49G31VP3
SKU: CS4871618MPN: E49G31VP3UPC/EAN: 786685102122
Eaton E49 mini metal limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E49 mini metal limit switch, Wobble Stick, Metal Spring, Head and Body: Zinc Alloy, Terminal Cover: ABS Plastic enclosure, 5A max AC, 5A max DC, 1NO-1NC, 5A at 250V, 5A at 30Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 5A at 250Vac, 5A at 30Vdc |
| Enclosure Material | Head and body: zinc alloy Terminal cover: ABS plastic |
| Environmental Rating | IP65 |
| Maximum Ac Current | 5 A |
| Maximum Dc Current | 5 A |
| Operating Temperature Max | 149 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 23 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Metal spring Wobble stick |
Specifications
| SKU | CS4871618 |
|---|---|
| MPN | E49G31VP3 |
| UPC/EAN | 786685102122 |











