Eaton E49G31BP3
SKU: CS4871612MPN: E49G31BP3UPC/EAN: 786685102061
Eaton E49 mini metal limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Mini Complete Limit Switch, E49, Top pushbutton, Screw Terminals, 5A at 250 Vac, 5A at 30 Vdc, 5 mm-50 cm/s, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Top pushbutton |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 5A at 250 Vac, 5A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cast zinc |
| Environmental Rating | IP65 |
| Maximum Ac Current | 5 A continuous |
| Maximum Dc Current | 5 A at 30 Vdc |
| Operating Speed | 5 mm-50 cm/s |
| Operating Temperature Max | 149 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 23 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS4871612 |
|---|---|
| MPN | E49G31BP3 |
| UPC/EAN | 786685102061 |











