Eaton E49G31AP3
SKU: CS2410410MPN: E49G31AP3UPC/EAN: 782113983073
Eaton E49 mini metal limit switch

$86.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Mini Complete Limit Switch, E49, Side rotary lever, Screw Terminals, 5A at 250 Vac, 5A at 30 Vdc, 5 mm-50 cm/s, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Side rotary lever |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 5A at 250 Vac, 5A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cast zinc |
| Environmental Rating | IP65 |
| Maximum Ac Current | 5 A continuous |
| Maximum Dc Current | 5 A at 30 Vdc |
| Operating Speed | 5 mm-50 cm/s |
| Operating Temperature Max | 149 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 23 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS2410410 |
|---|---|
| MPN | E49G31AP3 |
| UPC/EAN | 782113983073 |











