Eaton E2LE3600MWU66
SKU: CS4868696MPN: E2LE3600MWU66Alternate Part #: 83E6896UPC/EAN: 782114345955
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker

$9,458.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2LE, Complete breaker, Interchangeable magnetic only trip, 500-2500A trip rating, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, no terminals, Mining, 120 Vac mining rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2LE |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 500-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 500-2500 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868696 |
|---|---|
| MPN | E2LE3600MWU66 |
| Alternate Part # | 83E6896 |
| UPC/EAN | 782114345955 |

