Eaton E2JM3250C
SKU: CS4868268MPN: E2JM3250CAlternate Part #: 84E1483UPC/EAN: 786679138793
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$7,820.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2JM, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 1250-2500A trip rating, Three-pole, 250A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc, Copper, Line and load, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2JM |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600 Vac 35 kAIC at 480 Vac 10 kAIC at 1000Y/577 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 1250-2500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 1000Y/577 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868268 |
|---|---|
| MPN | E2JM3250C |
| Alternate Part # | 84E1483 |
| UPC/EAN | 786679138793 |


