Eaton E2J3250MDWU18
SKU: CS4868340MPN: E2J3250MDWU18Alternate Part #: 83E8354UPC/EAN: 782114821060
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$4,287.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, J-frame, E2J, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 500-1000A trip rating, Three-pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, no terminals, Mining, 110-127 Vac rear with left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2J |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Magnetic Trip Range | 500-1000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 500-1000 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868340 |
|---|---|
| MPN | E2J3250MDWU18 |
| Alternate Part # | 83E8354 |
| UPC/EAN | 782114821060 |



