Eaton ECX09K3BAA-PA27
SKU: CS4863335MPN: ECX09K3BAA-PA27UPC/EAN: 786685523323
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 240 V, NEMA 4, Non-combination, non-reversing starter, 50 A, Side-mounted, 1NO, 24-40 A, Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil Voltage | 240 V |
| Contact Configuration | 1NO |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Overload Range | 24-40 A |
| Phase | Three-phase |
| Type | Non-combination, non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4863335 |
|---|---|
| MPN | ECX09K3BAA-PA27 |
| UPC/EAN | 786685523323 |



