Eaton ECX09J3CAA-PA27
SKU: CS4863324MPN: ECX09J3CAA-PA27Alternate Part #: 84-31993-58UPC/EAN: 786685523316
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 480 V, NEMA 4, Non-combination, non-reversing starter, 40 A, Side-mounted, 1NO, 24-40 A, Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil Voltage | 480 V |
| Contact Configuration | 1NO |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Overload Range | 24-40 A |
| Phase | Three-phase |
| Type | Non-combination, non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4863324 |
|---|---|
| MPN | ECX09J3CAA-PA27 |
| Alternate Part # | 84-31993-58 |
| UPC/EAN | 786685523316 |





