Eaton ECX09J1AAA-PA27
SKU: CS4863314MPN: ECX09J1AAA-PA27UPC/EAN: 786685523255
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 120 V, NEMA 1, Non-combination, non-reversing starter, 40 A, Side-mounted, 1NO, 24-40 A, Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil Voltage | 120 V |
| Contact Configuration | 1NO |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Range | 24-40 A |
| Phase | Three-phase |
| Type | Non-combination, non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4863314 |
|---|---|
| MPN | ECX09J1AAA-PA27 |
| UPC/EAN | 786685523255 |


