Eaton ECX09J3CAA-PA15
SKU: CS4863323MPN: ECX09J3CAA-PA15UPC/EAN: 786685448282
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 480 V, NEMA 4, Non-combination, non-reversing starter, 40 A, Top-mounted, 1NO-1NC, 24-40 A, Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil Voltage | 480 V |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Overload Range | 24-40 A |
| Phase | Three-phase |
| Type | Non-combination, non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4863323 |
|---|---|
| MPN | ECX09J3CAA-PA15 |
| UPC/EAN | 786685448282 |


