Eaton ECX09K1EAA-PA27S29
SKU: CS4863332MPN: ECX09K1EAA-PA27S29UPC/EAN: 786685523217
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 208 V, NEMA 1, Non-combination, non-reversing starter, 50 A, Side-mounted, 1NO, 24-40 A, Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil Voltage | 208 V |
| Contact Configuration | 1NO |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Range | 24-40 A |
| Phase | Three-phase |
| Type | Non-combination, non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4863332 |
|---|---|
| MPN | ECX09K1EAA-PA27S29 |
| UPC/EAN | 786685523217 |


