Eaton ECX09K1BAA-QA27
SKU: CS4863330MPN: ECX09K1BAA-QA27Alternate Part #: 3-4437-0050AUPC/EAN: 786685374956
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 240 V, NEMA 1, Non-combination, non-reversing starter, 50 A, Side-mounted, 1NO, 40-57 A, Three-phase
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil Voltage | 240 V |
| Contact Configuration | 1NO |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Range | 40-57 A |
| Phase | Three-phase |
| Type | Non-combination, non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4863330 |
|---|---|
| MPN | ECX09K1BAA-QA27 |
| Alternate Part # | 3-4437-0050A |
| UPC/EAN | 786685374956 |

