Eaton C65FNF275B
SKU: CS4846869MPN: C65FNF275BUPC/EAN: 782114621417
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 60A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 60A, Contactor, Two-pole, 75A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 35A |
| Coil | 208/240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 60-75 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 35 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 35 A, 600 V |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | DPCK |
Specifications
| SKU | CS4846869 |
|---|---|
| MPN | C65FNF275B |
| UPC/EAN | 782114621417 |




