Eaton C65FNF260B
SKU: CS4846867MPN: C65FNF260BUPC/EAN: 782113499321
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and 3P, 50A, Contactor, 3P, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line), Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 35A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 35 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 35 A, 600 V |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | DPCK |
Specifications
| SKU | CS4846867 |
|---|---|
| MPN | C65FNF260B |
| UPC/EAN | 782113499321 |


