Eaton DH364NCK
SKU: CS4850364MPN: DH364NCKUPC/EAN: 782114296110
Eaton heavy duty fusible safety switch





$18,749.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 200 A, NEMA 4X, Non-metallic, KRYDON, Class H, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 600 V, Max Hp: 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V), #6-300 kcmil Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic, KRYDON |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X (Non-Metallic) |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible with neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850364 |
|---|---|
| MPN | DH364NCK |
| UPC/EAN | 782114296110 |


