Eaton DH264NCK
SKU: CS4849483MPN: DH264NCKUPC/EAN: 786685161983
Eaton heavy duty fusible safety switch





$19,658.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 200 A, NEMA 4X, Non-metallic, KRYDON, Class H, Fusible with neutral, Two-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 50, 50 hp/50 hp (1PH @480,600 V TD/600 Vdc), #6-300 kcmil Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic, KRYDON |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 50, 50 hp/50 hp (1PH @480,600 V TD/600 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 4X (Non-Metallic) |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible with neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
| Wire Size | #6 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4849483 |
|---|---|
| MPN | DH264NCK |
| UPC/EAN | 786685161983 |


