Eaton DH228NWK
SKU: CS4849377MPN: DH228NWKUPC/EAN: 786685178103
Eaton heavy duty fusible safety switch





$20,364.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 30 A, NEMA 4X, Non-metallic, KRYDON, Class H, Fusible without neutral, Two-pole, Two-wire, 600 V, Max Hp: 7.5, 10 hp/15 hp (1PH @480,600 V TD/600 Vdc), #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic, KRYDON |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 10 hp/15 hp (1PH @480,600 V TD/600 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 4X (Stainless) |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible with neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4849377 |
|---|---|
| MPN | DH228NWK |
| UPC/EAN | 786685178103 |





