Eaton DH361FCK
SKU: CS4849999MPN: DH361FCKUPC/EAN: 782114295953
Eaton heavy duty fusible safety switch




$6,394.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw safety switch, Corrosion resistant, 30 A, NEMA 4X, Non-metallic, KRYDON, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic, KRYDON |
| Features | Corrosion resistant |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X (Non-Metallic) |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Harsh Environment - EnviroLine |
| Special Features | Corrosion resistant |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Window | No Window |
| Wire Size | #14-2 AWG Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4849999 |
|---|---|
| MPN | DH361FCK |
| UPC/EAN | 782114295953 |

