Eaton DH362NCK
SKU: CS4850148MPN: DH362NCKUPC/EAN: 782114296011
Eaton heavy duty fusible safety switch




$7,300.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 60 A, NEMA 4X, Non-metallic, KRYDON, Class H, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 600 V, Max Hp: 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic, KRYDON |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X (Non-Metallic) |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible with neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850148 |
|---|---|
| MPN | DH362NCK |
| UPC/EAN | 782114296011 |


