Eaton DH363FCK
SKU: CS4850209MPN: DH363FCKUPC/EAN: 782114296059
Eaton heavy duty fusible safety switch





$13,250.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 100 A, NEMA 4X, Non-metallic, KRYDON, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 30, 40/ 60, 75 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#1/0 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic, KRYDON |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 30, 40/ 60, 75 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X (Non-Metallic) |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Harsh Environment - EnviroLine |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850209 |
|---|---|
| MPN | DH363FCK |
| UPC/EAN | 782114296059 |


