Eaton CN15NN3B
SKU: CS4840675MPN: CN15NN3BUPC/EAN: 782113622477
Eaton Freedom NEMA motor control contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 4 open enclosure - 135 A, Three-pole, 240/60 or 220/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 135 A |
| Coil Voltage | 240/60 or 220/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Full Load Current Range | 240 V at 60 Hz, 220 V at 50 Hz |
| Horsepower | 40 hp at 208 V, 50 hp at 240 V, 100 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 4 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Phase | Three-phase |
| Size | 4 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840675 |
|---|---|
| MPN | CN15NN3B |
| UPC/EAN | 782113622477 |





