Eaton CN15NN3E
SKU: CS4840678MPN: CN15NN3EUPC/EAN: 782113701059
Eaton Freedom NEMA motor control contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 4 open enclosure - 135 A, Three-pole, 208/60 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 135 A |
| Coil Voltage | 208/60 |
| Configuration | Non-reversing |
| Full Load Current Range | 208 V at 60 Hz |
| Horsepower | 40 hp at 208 V, 50 hp at 240 V, 100 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 4 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 4 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840678 |
|---|---|
| MPN | CN15NN3E |
| UPC/EAN | 782113701059 |



