Eaton CN55NN3C
SKU: CS4840841MPN: CN55NN3CUPC/EAN: 782113849508
Eaton Freedom NEMA motor control contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage reversing, NEMA Size 4 open enclosure - 135 A, Three-pole, 480/60 or 440/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 135 A |
| Coil Voltage | 480/60 or 440/50 |
| Configuration | Reversing |
| Full Load Current Range | 480 V at 60 Hz, 440 V at 50 Hz |
| Horsepower | 40 hp at 208 V, 50 hp at 240 V, 100 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 4 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 4 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840841 |
|---|---|
| MPN | CN55NN3C |
| UPC/EAN | 782113849508 |




