Eaton CHB215ST
SKU: CS4838656MPN: CHB215STUPC/EAN: 782113338927
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Circuit breaker,20 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,#14-8 AWG,CHB,CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Shunt trip |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4838656 |
|---|---|
| MPN | CHB215ST |
| UPC/EAN | 782113338927 |










