Eaton CHB215
SKU: CS2236777MPN: CHB215UPC/EAN: 782113112404
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Circuit breaker,15 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,#14-8 AWG,CHB,CH Loadcenters,240 V Shunt trip
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS2236777 |
|---|---|
| MPN | CHB215 |
| UPC/EAN | 782113112404 |










