Eaton CHB230
SKU: CS432610MPN: CHB230UPC/EAN: 782113112466
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Type CHB Ground Fault Circuit Breaker,5 mA Ground Fault,30A,10 kAIC,Two-pole,120/240V,#14-8 AWG,CHB,CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | 5 mA Ground Fault |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS432610 |
|---|---|
| MPN | CHB230 |
| UPC/EAN | 782113112466 |








