Eaton CHB160
SKU: CS2236773MPN: CHB160UPC/EAN: 782113871165
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Circuit breaker,70 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,#8-2 AWG,CHB,CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #8-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS2236773 |
|---|---|
| MPN | CHB160 |
| UPC/EAN | 782113871165 |









