Eaton CHB150
SKU: CS2236772MPN: CHB150UPC/EAN: 782113112398
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Circuit breaker,60 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,#8-2 AWG,CHB,CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #8-4 AWG |
Specifications
| SKU | CS2236772 |
|---|---|
| MPN | CHB150 |
| UPC/EAN | 782113112398 |








