Eaton CHB220
SKU: CS2236779MPN: CHB220UPC/EAN: 782113112435
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Type CHB Circuit Breaker, 20A, Two-pole, 120/240V, 10 kAIC, #14-8 AWG wire size
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS2236779 |
|---|---|
| MPN | CHB220 |
| UPC/EAN | 782113112435 |









