Eaton CE15ENT3TB-T16
SKU: CS4838397MPN: CE15ENT3TB-T16UPC/EAN: 782114648759
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 25A, Frame E, 50-60 Hz, Top mounted auxiliary contacts, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Ring lug, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | E |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Mounting Method | Top mounted auxiliary contacts |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Terminals | Ring lug |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838397 |
|---|---|
| MPN | CE15ENT3TB-T16 |
| UPC/EAN | 782114648759 |






