Eaton CE15BN3T1B-T16
SKU: CS4838338MPN: CE15BN3T1B-T16UPC/EAN: 786685444123
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, Ring lug capability, 10A, 24 Vac, 50-60 Hz, 10A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 10A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 10 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838338 |
|---|---|
| MPN | CE15BN3T1B-T16 |
| UPC/EAN | 786685444123 |




