Eaton CE15FNT3EB-T16
SKU: CS4838419MPN: CE15FNT3EB-T16UPC/EAN: 782113492728
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 208 Vac, 60 Hz, 1NO, 32A, Frame F, 90 mm, 60 Hz, Top mounted auxiliary contacts, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Ring lug, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 90 mm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Method | Top mounted auxiliary contacts |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Terminals | Ring lug |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838419 |
|---|---|
| MPN | CE15FNT3EB-T16 |
| UPC/EAN | 782113492728 |






