Eaton CE15HNS2AB-T16
SKU: CS4838455MPN: CE15HNS2AB-T16UPC/EAN: 782116010189
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 44A, 110-120 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 44A, Frame H, 140 mm, 50-60 Hz, 3 hp, Side, Two-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Ring lug, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 44A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 44 A |
| Frame Size | 140 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3 hp |
| Mounting Method | Side |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Terminals | Ring lug |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838455 |
|---|---|
| MPN | CE15HNS2AB-T16 |
| UPC/EAN | 782116010189 |




