Eaton CE55EN3TB
SKU: CS4838611MPN: CE55EN3TBUPC/EAN: 782113780160
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NC, 25A, Frame E, 50-60 Hz, Top mounted auxiliary contacts, Three-pole, Reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | E |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Mounting Method | Top mounted auxiliary contacts |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838611 |
|---|---|
| MPN | CE55EN3TB |
| UPC/EAN | 782113780160 |


