Eaton CE15FN3T1B-T16
SKU: CS4838431MPN: CE15FN3T1B-T16UPC/EAN: 786685444109
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 24 Vac, 50-60 Hz, 32A, Frame F, 90 mm, 50-60 Hz, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838431 |
|---|---|
| MPN | CE15FN3T1B-T16 |
| UPC/EAN | 786685444109 |





