Eaton BRN125GF
SKU: CS4834347MPN: BRN125GFAlternate Part #: 67C8085G84UPC/EAN: 786689031381
Eaton BR GFCI circuit breaker

$101.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BR GFCI circuit breaker,Plug-in ground fault circuit breaker,25 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,BRN,Trip-to-center,Plug-on,#14-8 AWG,Ground fault circuit interrupter,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | BRN |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | 5 mA |
| Trip Rating | 25 A |
| Trip Type | Trip-to-center |
| Type | Plug-in ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4834347 |
|---|---|
| MPN | BRN125GF |
| Alternate Part # | 67C8085G84 |
| UPC/EAN | 786689031381 |






