Eaton BRN125EP
SKU: CS4834346MPN: BRN125EPAlternate Part #: 67C8085G68UPC/EAN: 786689031374
Eaton BR GFCI circuit breaker






$317.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BR GFCI circuit breaker,Ground fault equipment protector,25 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,BRN,Trip-to-center,Plug-on,#14-8 AWG,Ground fault circuit interrupter,Equipment Protection
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | Equipment protection |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | BRN |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Trip Rating | 25 A |
| Trip Type | Trip-to-center |
| Type | Ground fault equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4834346 |
|---|---|
| MPN | BRN125EP |
| Alternate Part # | 67C8085G68 |
| UPC/EAN | 786689031374 |





