Eaton BRP115GF
SKU: CS4834449MPN: BRP115GFAlternate Part #: 67C8085G90UPC/EAN: 786689031152
Eaton BR GFCI circuit breaker






$53.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BR GFCI circuit breaker, Plug-in ground fault circuit breaker, 15 A, 10 kAIC, Single-pole, 120/240 V, BRP, Trip-to-center, Plug-on, #14-8 AWG, Ground fault circuit interrupter, GFI, 5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | BRP |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | 5 mA |
| Trip Rating | 15 A |
| Trip Type | Trip-to-center |
| Type | Plug-in ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4834449 |
|---|---|
| MPN | BRP115GF |
| Alternate Part # | 67C8085G90 |
| UPC/EAN | 786689031152 |





