Eaton BRN115GFC
SKU: CS4834341MPN: BRN115GFCUPC/EAN: 786689031299
Eaton BR GFCI circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton BR GFCI circuit breaker,Plug-in ground fault circuit breaker,Canada only,15 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,BRN,Trip-to-center,Plug-on,#14-8 AWG,Ground fault circuit interrupter,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | BRN |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | 5 mA |
| Special Features | Canada only |
| Trip Rating | 15 A |
| Trip Type | Trip-to-center |
| Type | Plug-in ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4834341 |
|---|---|
| MPN | BRN115GFC |
| UPC/EAN | 786689031299 |






