Eaton BRHN115GF
SKU: CS4834272MPN: BRHN115GFAlternate Part #: 67C8085G107UPC/EAN: 786689031466
Eaton BR GFCI circuit breaker

$221.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BR GFCI circuit breaker,Ground fault personnel protection circuit breaker,15 A,22 kAIC,Single-pole,120/240 V,BRHN,Trip-to-center,Plug-on,#14-8 AWG,Ground fault circuit interrupter,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Main Circuit Breaker | BRHN |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | 5 mA |
| Trip Rating | 15 A |
| Trip Type | Trip-to-center |
| Type | Ground fault personnel protection circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4834272 |
|---|---|
| MPN | BRHN115GF |
| Alternate Part # | 67C8085G107 |
| UPC/EAN | 786689031466 |






