Eaton BRN120GFC
SKU: CS4834345MPN: BRN120GFCAlternate Part #: 67C9087G22JUPC/EAN: 786689031343
Eaton BR GFCI circuit breaker

$83.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BR GFCI circuit breaker,Plug-in ground fault circuit breaker,Canada only,20 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,BRN,Trip-to-center,Plug-on,#14-8 AWG,Ground fault circuit interrupter,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | BRN |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | 5 mA |
| Special Features | Canada only |
| Trip Rating | 20 A |
| Trip Type | Trip-to-center |
| Type | Plug-in ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4834345 |
|---|---|
| MPN | BRN120GFC |
| Alternate Part # | 67C9087G22J |
| UPC/EAN | 786689031343 |






