Eaton AN700BN022E
SKU: CS4830339MPN: AN700BN022EUPC/EAN: 782114648384
Eaton Freedom NEMA motor control starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Multi-speed, NEMA Size 0 open enclosure - 135 A, Horizontal mounting, Separate winding, 208/60 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 18 A |
| Coil Voltage | 208/60 |
| Configuration | Multi-speed |
| Horsepower | 1 hp at 115 V, 2 hp at 200/230V, 3 hp at 460/575 V |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 0 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | 1P |
| Torque Rating | 1-½ at 115 V, 3 at 200, 230 V, 5 at 460/575 V |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS4830339 |
|---|---|
| MPN | AN700BN022E |
| UPC/EAN | 782114648384 |
