Eaton AN700GN022A
SKU: CS4830346MPN: AN700GN022AUPC/EAN: 782114141120
Eaton Freedom NEMA motor control starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Multi-speed, NEMA Size 2 open enclosure - 135 A, Horizontal mounting, Separate winding, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Accessories | Freedom NEMA |
| Amperage Rating | 45 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Multi-speed |
| Horsepower | 7-½ hp at 200 V, 10 hp at 230 V, 20 hp at 460/575 V |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 2 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | NEMA size 2 |
| Torque Rating | 10 at 200 V, 15 at 230 V, 25 at 460/575 V |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS4830346 |
|---|---|
| MPN | AN700GN022A |
| UPC/EAN | 782114141120 |
