Eaton AN700KN022A
SKU: CS4830352MPN: AN700KN022AUPC/EAN: 782114141168
Eaton Freedom NEMA motor control starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Multi-speed, NEMA Size 3 open enclosure - 135 A, Horizontal mounting, Separate winding, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Multi-speed |
| Horsepower | 20 hp at 200 V, 25 hp at 230 V, 40 hp at 460/575 V |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 3 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | 3 |
| Torque Rating | 25 at 200 V, 30 at 230 V, 50 at 460/575 V |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS4830352 |
|---|---|
| MPN | AN700KN022A |
| UPC/EAN | 782114141168 |
