Eaton AN700BN0218A
SKU: CS109195MPN: AN700BN0218AUPC/EAN: 782114140970
Eaton Freedom NEMA motor control starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Multi-speed, NEMA Size 0 open enclosure - 135 A, Horizontal mounting, Reconnectable winding, Constant or variable torque, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 18 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Multi-speed |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 0 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | 0 |
| Torque Rating | 1-½ at 115 V, 3 at 200, 230 V, 5 at 460/575 V |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS109195 |
|---|---|
| MPN | AN700BN0218A |
| UPC/EAN | 782114140970 |
