Eaton AN700GN0219A
SKU: CS4830345MPN: AN700GN0219AUPC/EAN: 782114141113
Eaton Freedom NEMA motor control starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Multi-speed, NEMA Size 2 open enclosure - 135 A, Horizontal mounting, Reconnectable winding, Constant horsepower, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Multi-speed |
| Horsepower | 7-½ hp at 200 V, 10 hp at 230 V, 20 hp at 460/575 V |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 2 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | 5,6 |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS4830345 |
|---|---|
| MPN | AN700GN0219A |
| UPC/EAN | 782114141113 |
