Eaton AN700DN022E
SKU: CS4830343MPN: AN700DN022EUPC/EAN: 782114141083
Eaton Freedom NEMA motor control starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Multi-speed, NEMA Size 1 open enclosure - 135 A, Horizontal mounting, Separate winding, 208/60 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 27 A |
| Coil Voltage | 208/60 |
| Configuration | Multi-speed |
| Hp Rating Max | 2 hp at 115V, 5 hp at 200,230V, 7-½ hp at 460/575V |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 1 |
| Overload Relay | C306 bi-metal |
| Relay | C306 bi-metal |
| Size | Size 0 |
| Torque Rating | 7-½ at 200,230 V, 10 at 460/575 V |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS4830343 |
|---|---|
| MPN | AN700DN022E |
| UPC/EAN | 782114141083 |
