APC SMX1000C
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 1000VA, Rack/tower convertible 2U, 120V, 8x 5-15R NEMA, SmartConnect port, Extended runtime

Product Details
This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 1000VA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with NEMA 5-15P input and 8x NEMA 5-15R outlets. The UPS offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. The Smart-UPS has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines \& HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. The 2 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
Attributes
| Sena Acoustic Level | 40 dBA |
| Sena Additional Specification | extended run |
| Sena Alarm | alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -15-45 °C |
| Sena Battery Charger Power | 99 W rated |
| Sena Battery Curve | D |
| Sena Battery Design Life | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Design Life 1 | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Life | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Option | SMX48RMBP2U 2 1624 VAh SMX48RMBP2U 3 2304 VAh SMX48RMBP2U 4 3000 VAh SMX48RMBP2U 5 3672 VAh SMX48RMBP2U 5 939 VAh |
| Sena Battery Recharge Time | 3 h |
| Sena Battery Type | lead-acid battery |
| Sena Control Panel | multifunction LCD status and control console |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Fixed Loss | 0.0048000002279878 |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Load Minimum | 0.0099999997764826 |
| Sena Curve Square Loss | 0.0063000000081956 |
| Sena Curve Test Cond Id | Curve fit of data measured in accordance with the US DOE Test Procedure for Uninterruptible Power Supplies. All measurements taken in normal mode(s), at typical environmental conditions, with 120V/60Hz electrical input and balanced resistive load (PF = 1. |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Emergency Power Off | yes |
| Sena Equipment Protection Policy | lifetime : $150000 |
| Sena Free Slots | 1.0000 |
| Sena Full Load Runtime | 00:07:15 900 W |
| Sena Graph Display | 1.0000 |
| Sena Half Load Runtime | 00:19:48 450 W |
| Sena Harmonic Distortion | less than 5 % |
| Sena Heat Dissipation | 82 Btu/h |
| Sena Input Voltage | 120 V |
| Sena Input Voltage 1 | 120 V |
| Sena Input Voltage Limits | 82…143 V |
| Sena Maximum Configurable Power In Va | 1000 VA |
| Sena Maximum Configurable Power In W | 900 W |
| Sena Mounting Mode | rack-mounted with kit |
| Sena Mounting Preference | lower |
| Sena Nb Of Power Socket Outlets | 8 NEMA 5-15R |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz auto-sensing |
| Sena Noise Suppression | full time multi-pole noise filtering : 5% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Sena Number Of Battery Replacement Quantity | 1.0000 |
| Sena Number Of Rack Unit | 2U |
| Sena Number Of Tare Power | 5.6 W |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz sync to mains |
| Sena Output Voltage | 120 V |
| Sena Output Voltage 1 | 120 V |
| Sena Overcurrent Protection | 60 A |
| Sena Performance Multiplier | 1.0000 |
| Sena Plug Standard | NEMA 5-15P |
| Sena Product Certifications | cUL listed# #ENERGY STAR V2.0 (USA) |
| Sena Provided Equipment | Cat 5 Ethernet cable installation guide rack mounting brackets removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Sena Provided Equipment 1 | Cat 5 Ethernet cable installation guide rack mounting brackets removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Sena Provided Equipment 2 | Cat 5 Ethernet cable installation guide rack mounting brackets removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Sena Rated Power In Va | 1000 VA |
| Sena Rated Power In W | 900 W |
| Sena Redundant | No |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Show Note Op Temperature | No |
| Sena Standards | UL 1778 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Surge Energy Rate | 600 J |
| Sena Switching Current Capacity | 15 A |
| Sena Two Post Mountable | 1.0000 |
| Sena Ups Size | S |
| Sena Ups Type | line interactive |
| Sena Usb Compatible | Yes |
| Sena Value Multiplier | 1.0000 |
| Sena Wave Type | sine wave |
Specifications
| SKU | CS4805355 |
|---|---|
| MPN | SMX1000C |
| UPC/EAN | 731304401124 |









