APC SMX1500RM2UC
SKU: CS4805357MPN: SMX1500RM2UCUPC/EAN: 731304401131
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 1500VA, Rack/tower convertible 2U, 120V, 8x 5-15R NEMA, SmartConnect port, Extended runtime

Contact us for pricing and availability
Product Details
APC Smart-UPS X 1500VA Rack/Tower LCD 120V with SmartConnect
- Product or component type : Industrial Control Transformer
- Performance multiplier : 1
- Number of tare power : 5.6 W
- Number of power module free slots : 0
- Number of power module filled slots : 0
- Redundant : No
- UPS size : S
- Value multiplier : 1
- Cable length : 2.44 m
- Number of rack unit : 2U
- Colour : Black
- Depth : 49 cm
- Height : 8.9 cm
- Mounting location : Front
- Mounting preference : Lower
- Net weight : 24.82 kg
- Mounting mode : Rack-mounted with kit
- Two post mountable : 0
- USB compatible : Yes
- Width : 43.2 cm
Attributes
| Sena Acoustic Level | 40 dBA |
| Sena Additional Specification | extended run |
| Sena Alarm | alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -15-45 °C |
| Sena Battery Charger Power | 103 W rated |
| Sena Battery Curve | D |
| Sena Battery Design Life | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Design Life 1 | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Life | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Option | SMX48RMBP2U 1 888 VAh SMX48RMBP2U 2 1495 VAh SMX48RMBP2U 3 2100 VAh SMX48RMBP2U 4 2700 VAh SMX48RMBP2U 5 3303 VAh |
| Sena Battery Recharge Time | 3 h |
| Sena Battery Type | lead-acid battery |
| Sena Battery Voltage | 48 V |
| Sena Control Panel | multifunction LCD status and control console |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Fixed Loss | 0.0031999999191612 |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Load Minimum | 0.0099999997764826 |
| Sena Curve Square Loss | 0.0094999996945262 |
| Sena Curve Test Cond Id | Curve fit of data measured in accordance with the US DOE Test Procedure for Uninterruptible Power Supplies. All measurements taken in normal mode(s), at typical environmental conditions, with 120V/60Hz electrical input and balanced resistive load (PF = 1. |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Emergency Power Off | yes |
| Sena Equipment Protection Policy | lifetime : $150000 |
| Sena Free Slots | 1.0000 |
| Sena Full Load Runtime | 0.003 |
| Sena Graph Display | 1.0000 |
| Sena Half Load Runtime | 0.01 |
| Sena Harmonic Distortion | less than 5 % |
| Sena Heat Dissipation | 133 Btu/h |
| Sena Input Voltage | 120 V |
| Sena Input Voltage 1 | 120 V |
| Sena Input Voltage Limits | 75…154 V adjustable 82…143 V |
| Sena Max Short Time Withstand Current | 1000 kA |
| Sena Maximum Configurable Power In Va | 1440 VA |
| Sena Maximum Configurable Power In W | 1350 W |
| Sena Mounting Location | front |
| Sena Mounting Mode | rack-mounted with kit |
| Sena Mounting Preference | lower |
| Sena Nb Of Power Socket Outlets | 8 NEMA 5-15R |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz auto-sensing |
| Sena Noise Suppression | full time multi-pole noise filtering : 5% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Sena Number Of Battery Replacement Quantity | 1.0000 |
| Sena Number Of Cables | 1.0000 |
| Sena Number Of Rack Unit | 2U |
| Sena Number Of Tare Power | 5.6 W |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz sync to mains |
| Sena Output Voltage | 120 V |
| Sena Output Voltage 1 | 120 V |
| Sena Performance Multiplier | 1.0000 |
| Sena Plug Standard | NEMA 5-15P |
| Sena Product Certifications | cUL listed# #ENERGY STAR V2.0 (USA) |
| Sena Provided Equipment | Cat 5 Ethernet cable installation guide rack mounting hardware rack mounting support rails removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Sena Provided Equipment 1 | Cat 5 Ethernet cable installation guide rack mounting hardware rack mounting support rails removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Sena Provided Equipment 2 | Cat 5 Ethernet cable installation guide rack mounting hardware rack mounting support rails removable support feet Smart UPS signalling RS-232 cable USB cable |
| Sena Rated Power In Va | 1440 VA |
| Sena Rated Power In W | 1350 W |
| Sena Redundant | No |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Show Note Op Temperature | No |
| Sena Standards | UL 1778 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Surge Energy Rate | 645 J |
| Sena Switching Current Capacity | 20 A |
| Sena Ups Design Life | 6 year(s) |
| Sena Ups Size | S |
| Sena Ups Type | line interactive |
| Sena Usb Compatible | Yes |
| Sena Value Multiplier | 1.0000 |
| Sena Wave Type | sine wave |
Specifications
| SKU | CS4805357 |
|---|---|
| MPN | SMX1500RM2UC |
| UPC/EAN | 731304401131 |









